فصلنامه قارچ نشریه‌ای فارسی با رویکرد خبری، تحلیلی و آموزشی است که در بهار سال 1392 به منظور انعکاس اخبار و تحلیل مسائل بخش کشاورزی در حوزه تولید و پرورش قارچ به خانواده بزرگ مطبوعات ایران پیوست. این مجله، به عنوان اولین فصلنامه تخصصی قارچ در ایران و خاور میانه (حوزه خلیج فارس) است که با حمایت‌های معنوی سازمان جهاد کشاورزی استان تهران و انجمن پرورش دهندگان قارچ خوراکی ایران و انجمن قارچ شناسی ایران فعالیت می‌کند و سالانه در چهار شماره به همراه یک ویژه‌نامه منتشر می شود

ضرورت وجود نشریه تخصصی قارچ

افزایش جمعیت جهان و نیاز روز افزون مردم به فرآورده‌های کشاورزی و باغبانی، کشورهای پیشرفته را بر آن داشته تا فن آوری‌ها و روش‌های نوین کشت را جایگرین افزایش سطح زیر کشت کنند و به محصولاتی مانند قارچ روی آورند که هم در یک مساحت کمتر قابل کشت و هم از ارزش غذایی بالایی برخوردار هستند. بر همین اساس وجود کتب و مطبوعات تخصصی به عنوان مرجعی کارآمد جهت انتشار اخبار و آخرین پژوهش‌های کاربردی بین المللی و در راستایافزایش دانش فنی و مهارت تولیدکنندگان و صنعتگران ضروری است.

          فصلنامه قارچ با درک این ضرورت، با بهره‌گیری از ظرفیت‌های علمی (کاربردی و تحقیقاتی)، تجربی و تولیدی موجود، منتشر می‌شود. به عبارت دیگر این نشریه تخصصی، اتاق فکر و مشاوره کار آفرینان، فعالان و علاقه‌مندان در زمینه قارچ‌های خوراکی و زیر مجموعه های آن می‌باشد.

  اهداف و وظایف: 

·     افزایش مصرف سرانه قارچ در ایران و کشورهای منطقه خلیج فارس، ترویج و توسعه و بالا بردن سطح آگاهی عمومی از این صنعت.

·     ایجاد ارتباط بین پژوهشگران و کارشناسان، تولیدکنندگان و مصرف کنندگان قارچ و صنایع وابسته در سطح بین الملل در جهت اعتلا و بهبود چرخه‌های اقتصادی، تولید و مصرف قارچ در سطح ایران و خاور میانه.

·     انتشار مطالعات پژوهشی و راهکارهای علمی و اجرایی از سوی مراجع تخصصی جهت گسترش مرزهای دانش.

·     کمک به خود کفایی در سه بخش اصلی تولید و تهیه نهاده، پرورش و تجهیزات و اتوماسیون در صنعت قارچ و صادرات آن به کشورهای منطقه از طریق انتشار علوم کاربردی، ترویج الگوهای درست، ارتباط و معرفی متخصصین و پژوهشگران.

·     معرفی تولیدکنندگان برتر ایران و جهان و استفاده از تخصص‌‌های کاربردی آنها در جهت اعتلای فنون و مهارت‌های کاربردی پرورش قارچ

·     معرفی انواع متفاوت قارچ‌های خوراکی و دارویی و بررسی شرایط زیست محیطی در راستای ترغیب افراد بومی برای پرورش قارچ و کارآفرینی.

·     ارتباط با سیاستمداران و مراجع قانون‌گذار در جهت انعکاس انتظارات، ضرورت‌ها و مشکلات پرورش دهندگان و فعالان این صنعت برای رسیدگی هر چه سریعترچالش‌ها.   

 محتوا:

فصلنامه قارچ شامل پنج بخش اصلی "اخبار"، "تولید"، "صنایع و تجهیزات"، "بازار" و "سلامت، تغذیه و آشپزی با محتوای زیر می‌باشد:    

·          تازه‌های علمی و کاربردی.

·          معرفی فعالان اقتصادی.

·          تحلیل مسائل و مشکلات.

·          اطلاع رسانی.

 گستره توزیع

·        توزیع عمومی.

·        شركت‌ها، سازمان ها، واحدهای تولیدی بخش خصوصي و دولتی.

·        مدیران ارشد وزارت جهاد کشاورزی، صنایع و بازرگانی.

·        بانك كشاورزي، صنعت و معدن، توسعه صادرات و توسعه تعاون.

·        آموزش و پرورش، مراکز فنی و حرفه ای و کار و دانش.

·        مراکز دانشگاهی، تحقیقاتی و علوم کاربردی.

 

Ø  به اطلاع کلیه نویسندگان و پژوهشگران می‌رساند، فصلنامه قارچ آماده دریافت مقالات شما جهت بررسی‌ و چاپ در مجله می‌باشد.

 

Ø  مطمئن هستیم تا رسیدن به نشریه‌ای درخور جامعه مطبوعاتی و علمی کشور عزیزمان راهی‌ دراز در پیش داریم و همواره نیازمند راهنمایی‌ها و پیشنهادات شما جهت تکمیل و توسعه این فصلنامه هستیم.


تماس با ما


 

 

تبلیغات